MIRACLE RESIDENCE
12 Temmuz 2019
ABS ALÇI GENEL MERKEZİ
10 Temmuz 2019

SURYAPI İLKBAHAR

Yılı: 2015

İşveren: Suryapı

Alan: 30.000m² m2

Yapı Türü: Konut, Ticari

Ekip: Fuat Taşkıranoğlu, Beylem Taşkıranoğlu, Miguel Zapatero, Muhammet Tetikoğlu, Zeynep Çırak, Murat Nizam

Proje Bilgisi

Suryapı “ilkbahar” projesi, Sultanbeyli’de yeni yapılaşan bir bölgede yaklaşık 25 dönüm alan üzerinde, yaklaşık 10.000 m² yeşil alana sahip 5 konut bloğu, bir ticari blok ve sosyal tesisten oluşan bir konut geliştirme projesidir.

Bloklar, vaziyet ölçeğinde, baza genişlikleri de kullanılarak birbirinden en uzak, bahçe görüşünü ve birbirlerinin doğal ışığını kesmeyecek şekilde yerleştirilmişlerdir. Böylece mümkün olan en büyük bahçe alanı elde edilmiştir.

3 katlı bir kitle üzerine oturan toplamda 8-9 katlı bloklar, tüm arsa üzerinde kuzey ve güney olmak üzere iki büyük bahçeye açılırlar. Bu bahçelerde ağaçlı bir peysaj içerisinde çocuk oyun alanları ve açık toplanma zeminleri bulunur. Bloklar, zemin katlarında kendi özel teraslarını tarifleyen bir su peysajı ile ortak avludan ayrılırlar.

Kuzey bahçesinde, eğimden faydalanarak iki cephesini açığa çıkaran sosyal tesiste bir yarı-açık bir tane kapalı yüzme havuzu, fitness alanı, saunalar, çocuk oyun alanı ve kafe bulunur.

Blokların bahçelere açılan cephelerinde bahçe manzarasından faydalanabilmek için olabildiğince büyük pencereler ve salon ve mutfaktan çıkılabilen cam korkuluklu balkonlara yer verilirken, 1+1 dairelerin ve diğer dairelerin yatak odası pencerelerinin baktığı yol cephelerinde daha kapalı bir cephe karakteri bulunur. Bu anlamda avlu cepheleri bazaya değmeyen 4-5 katlı füme ve toprak rengi kaplamaları saran beyaz çerçeveler şeklinde şeklinde okunur; çatılardaki beyaz pergolalarla birlikte binaların bahçeden daha alçak algılanması hedeflenmiştir.

Ticaret bloğunun arkasındaki geniş döner rampa boyunca devam eden  kiriş, güvenlik binasını ve giriş meydanını tarifler. Arsadaki tüm eğim, %8 i aşmayan yaya rampaları ile bağlanmıştır ve özürlü erişimi tüm girişlere ve bahçelere kesintisiz sağlanmaktadır. Ayrıca, site içi erişim yolları ve açık otopark alanları bahçe duvarı boyunca yerleştirilmiştir.

Ticaret bloğu (Market) arsanın batısındaki yola hemzemin bir meydan ile açılır. Mevcut alanında alabileceği en geniş cepheye göre tasarlanmıştır.

Konut blokları tasarım aşamasında hem müstakil hem de birlikte oluşturdukları siluet açısından farklı alternatiflerle değerlendirilmiştir.