METRO OFFICE
15 July 2019
HOME DIAMOND
13 July 2019

HOME DIAMOND

Yılı: 2016

İşveren: Kavi Yapı

Alan: 9.515 m²

Yapı Türü: Konut, Ticari

Ekip: Fuat Taşkıranoğlu, Beylem Taşkıranoğlu, Miguel Zapatero, Oğuzhan Solmaz

Proje Bilgisi

Home Diamond Kartal bölgesinde etrafı hızla yapılaşan bir bölgede yaklaşık 10.000m² büyüklüğünde bir rezidans projesidir. Projede 1+1, 2+1 ve 3+1 daireler yeralmaktadır. Bina 15 kat yüksekliğindedir.

E5 aksının kuzeyinde nitelikli ve yoğun rezidans projelerinin arasında yer alan bir proje olduğu için mimari anlamda özel cephe tasarımı ile diğer projelerden ayrılan bir proje hedefledik. Bu anlamda pencere akslarının arasında tüm bina ve çatı terası yüksekliğince düşeyde özel bir geometri tasarlandı.

Origami ya da elmas kesimleri topolojisini yansıtan bu tasarım binanın yükseklik ölçeğini bir bakışta okunamayacak şekilde saklamıştır. Sadece düşeyde öne çıkarıldığı için de olduğundan daha yüksek algılanmasını sağlamıştır.

Alüminyum kompozit malzemeden yapılacak bu tasarımda uçaklarda kullanılan özel UV korumalı parlak bronz bir boya kullanılacaktır. Bu aşırı parlak yüzey, her ışık açısında farklı bir gölge ve parlak yüzey kompozisyonu verecektir. Yani güney-güney batıya bakan bu yüzeyler gün içinde sürekli başka bir görünümde olacaktır.

Cephe tasarımının üçüncü bir özelliği, hıza göre tasarımdır. E-5 karayolu pik saatler haricinde ortalama 90km/s hızla akan bir yoldur. Bu hızda bir binayı algılama süresi max. 1,5-2sn civarındadır. Dolayısıyla bir bakışta dikkat çeken ve akılda kalan bir tasarım hedeflenmiştir.

Özetle Home Diamond yüksekliği ve ölçeği ile değil fakat cephe tasarımı ile “landmark” laşan bir binadır.