HOME DIAMOND
13 July 2019
BAĞDAT 102
13 July 2019

HOME DIAMOND

Year: 2016

Client: Kavi Yapı

Area: 9.515 m²

Type: Konut, Ticari

Team: Fuat Taşkıranoğlu, Beylem Taşkıranoğlu, Miguel Zapatero, Oğuzhan Solmaz

Project Information

Home Diamond is a residence project of approximately 10.000 m² in a rapidly developing area in Kartal region. There are 1+1, 2+1 and 3+1 flats in the project. The building is 15 floors high.

Since it is a project located in the north of the E5 axis, among the qualified and dense residence projects, we aimed for a project that differs from other projects in terms of architecture with its special facade design. In this sense, a special vertical geometry was designed between the window axes at the height of the entire building and the roof terrace.

Reflecting the origami or diamond cut topology, this design hides the height scale of the building so that it cannot be read at a glance. Since it is only highlighted vertically, it has made it perceived higher than it is.

In this design, which will be made of aluminum composite material, a special UV protected bright bronze paint used in aircraft will be used. This overly glossy surface will give a different shade and glossy surface composition at every light angle. In other words, these surfaces facing south-southwest will always have a different view during the day.

A third feature of facade design is design by velocity. The E-5 highway is a road that flows at an average speed of 90km/h, except during peak hours. At this speed, the detection time of a building is max. It is around 1.5-2 seconds. Therefore, a design that attracts attention at a glance and is memorable is aimed.

In summary, Home Diamond is a building that becomes a landmark not with its height and scale, but with its facade design.

Böylece konut bloklarının birbirinin görüş alnına girmeden köşe köşe komşuluklarla salon-mutfak cephelerine geniş boşluklar oluşturması hedeflenmiş olabilecek en büyük bahçe alanı hedeflenmiştir. 

Şehir Konakları düz bir arsa üzerine oturmaktadır. Blokların etrafında dönen ring yolu tek yönlüdür. 450m. Uzunluğunda bir koşu/bisiklet yolu mevcuttur. Bloklara servis ve yaya girişleri arka cephesinden bu ring yolundan yapılır. Site girişi bahçenin en açık olduğu noktada yeralır. İki bodrum kattan oluşan kapalı otoparka giriş-çıkış hemen site girişinden yapıldığı için site içerisinde araç trafiği öngörülmemektedir. 

Vaziyet planında blokların zemin katlarındaki terasların önünde dairelerin şerefiyesini güçlendiren bir yeşil bant bulunur. Bahçe içindeki site içi yaya yolları sürekli bir süs havuzu ile bu özel bahçeleri ayırır. Böylece terasların önü daha tenha bir “yarı özel” alan olarak ayrılmıştır.

Spor alanları arsanın kuzeydoğu köşesinde B Blok arkasında ring yolu ile bahçe duvarları arasında ses konforu düşünülerek bahçeye en uzak alanda çözülmüştür.

Ticari blok yol kotunda (+130) güneybatı boyunca yola maksimum cepheyi veren bir yapıdır. İzdüşümünde E blok yer alır. 

Sosyal tesis, bahçe bütünlüğünü bozmayacak şekilde E blok girişinin hemen yanında yeralır. Elips şeklinde bir pergola ile örtülü terasına bir kafe ve fitness salonu açılmaktadır. Kapalı havuz, bay bayan giyinme odaları sauna, buhar odası ve hamam 1. Bodrum katında yeralmaktadır. Kapalı havuz çatı ışıklığından aydınlanmaktadır. 

Konut blokları kat planı tiplerine göre dört çeşittir.  Bahçe boyunca göz hizasında kalan ilk iki katlarda farklı cephe oranları, ikinci ve üzerinde kalan kısımda ise farklı bir tasarım dili kullanıldı.

Blokların kenarlarında koyu renk yüzeyler üzerinde blok bitişlerine doğru incelen daha açık renk parapetler ve blokların orta akslarının etrafında cephesine göre boşluklar bırakan ahşap dokulu yüzeyler tercih edilmiştir. Alçak katlı ve daha prestijli C-D bloklarında ise ilk iki katta doğal taş kaplama, planı farklılaşan üst katlarda ise ahşap dokulu seramik malzemeler daha yoğun kullanılmıştır. 

Ahşap ve taş kaplama Türk mimari kültüründe yaygın kullanılan malzemelerdendir. Taş kaplamalar C-D bloklarda göz hizasında ahşap kaplamaların altında kullanılmıştır. Ahşap kaplamalar ise diğer bloklarda bahçeye çıkan “cumba” larda ve ilk iki katlarda sekiz katlı blokların göz hizalarında daha hafif perspektifler elde etmek için kullanılmıştır. Cephe oranlarında klasik malzemeler ile modern yorumlar birarada kullanılmış, site içerisinde bir malzeme seçimleri ile modern bir “konak” hissi tasarlanmıştır. 

Tüm bloklarda salon ve mutfak cepheleri bahçeye bakmaktadır. E blok katta dört daire olması nedeniyle yarısı yol cephelidir. 

Kat yüksekliği kabada 3.00m dir. İç mekan temiz yüksekliği 2,78m olacaktır. Çatı arası yoktur. 

2+1, 3+1 ve 4+1 lerden oluşan daire içi planlarında sirkülasyon alanları minimumda tutulmuş, böylece her dairede salon, mutfak ve oda alanlarının büyütülmesi amaçlanmıştır. Tasarımında kullanılan yönetmelik gereği salon içlerinde tamamen açılabilen, mutfaktan erişilen ve salona katılabilen balkon- yemek odaları kulanılmıştır. Ayrıca bu mekanlar yatak odalarında giyinme odaları olarak değerlendirilmiş böylece daire alanı ve kullanımı iyileştirilmiştir. 

Giriş-salon-mutfak ilişkileri düzenlenirken Türk aile yaşantısı dikkate alınmıştır.